Yörede Anlatılan Efsaneler

    

                Ahlat’ın adının menşei kakkında halk arasında süre gelen bir efsane vardır. Bu efsane şöyledir;
“ Van Gölü’nün kıyısında bir kaş misali duran bu kıyı şehrinde hüküm süren Urartu kıralı “Lat” Medlerin saldırısına dayanamayınca şehir düşer hüküdar da ağır yaralar alır. Babasının başını dizine koyan hükümdarın kızı Ah! çekerek ince ince göz yaşları dökmektedir. Kızın “Ah ! Lat, Ah! Lat” diye yükselen feryadı medlerin şehre girmesine kadar devam eder. Urartu kıralı hayata gözlerini yummuş ancak bilmeyerek çok sevdiği bu şehre adını vermiştir.”

Sihirli hoca efsanesi

     Ahlat yakınlığı dolayısıyla İran ile münasebetlere sahne olmuş ve sık sık İranlıların istilasına uğramıştır. Bu efsaneye göre ; “Ahlat’ta sihirbaz bir hoca varmış. Hoca, İran şahının kızını gece Ahlat’a getirir , daha sonra tekrar İran’a gönderirmiş. Kız bir süre sonra hamile kalır. Şah kızının bu haline çok üzülür. Kızından bu durumu açıklamasını ister. Kızda her gece bir hocanın yatağına gittiğini, sabah olunca da kendi yatağına döndüğünü söyler.

    Kıza hocanın ne ikram ettiğini sorarlar; kız elma cevabını verir. Şah kızına bir daha gittiğinde bu elmalardan bir tane getirmesini söyler. Kız bir daha gidiçinde bir elma saklayıp getirir. Bu elmayı ülke dışına giden kervancılara veren şah elmanın nereye ait olduğunu öğrenmelerini ister. İhtiyar bir bezirganbaşı bu elmanın Ahlat’ın yam bağlarında yetiştiğini söyler.

     Bu hadiseye fazlasıyla kızan şah, ordusunu alarak Ahlat’ı muhasara eder. O zamanki Ahlat emiri İran ordusuna karşı koyar. Kaleye savaşla giremeyeceğini anlayan şah hileye baş vurur, kaleye girer ve Ahlatlıları teslim alır. Büyük çukurlar kazdırır ve halkı diri diri bu çukurlara gömer. Böylece Ahlat insansız kalır.”

     Ahlat efsanelerin bol olduğu güzide bir Anadolu şehridir. Şehrin adı , çevresi, ermişleri ve mahalle isimleriyle ilgili birçok efsane mevcuttur. Yerli halka göre bunlar,tarih kadar doğrudur ve dini alaka gösterirler. Ahlat’ta halk arasında birçok efsane yaşamasına rağmen biz bunlardan en önemli iki tanesini zikrettik.

 

            
 

Site Haritası